Oči so eden občutljivejših človeških organov. Imajo pomembno vlogo pri zaznavanju okoliškega sveta, pomagajo pri sporočanju občutkov in misli posameznika. Tako, kot koža obraza, potrebuje tudi koža okrog oči ustrezno nego. Pravilna nega kože okrog oči pomembno izboljša celoten videz obraza. Pogosta težava so zabuhle veke, temni kolobarji, neelastična koža pod očmi, izrazi, ki označujejo različne vrste podočnjakov.
VZROKI ZA NASTANEK PODOČNJAKOV
Podočnjaki nastanejo zaradi različnih notranjih ali zunanjih vzrokov.
Življenjski slog, vplivi okolja, kot so UV sevanje, onesnaženost, dolgotrajna izpostavljenost digitalnim napravam, kot so tablice, mobilni telefoni ter zasloni televizorjev in računalnikov, utrujenost, pomanjkanje spanca, alergije, dednost, kajenje, zadrževanje tekočine, zlasti ob prebujanju ali po slanem obroku, so le nekateri od vzrokov za nastanek podočnjakov. Lahko nastanejo kot posledica obarvanja kože po vnetju, prekomerne pigmentacije, atopijskega dermatitisa, periorbitalnega edema, pretirane vaskularnosti, ohlapnosti kože ter solzenja povezanega s staranjem.
VRSTE PODOČNJAKOV
Najpogostejši podočnjaki, ki izgledajo, kot »vrečke pod očmi« nastanejo s staranjem. Z leti se zaradi slabenja mišic okrog oči ter popuščanja vezivnega tkiva pod očmi, ki daje oporo, prerazporedi maščobno tkivo pod očmi. Maščobno tkivo se premakne v nižji predel spodnje veke, ustvari se podočnjak v obliki vrečke, zaradi česar se zdi spodnja veka otekla. V kolikor so takšni podočnjaki moteči, je na voljo operacijski poseg za korekcijo vek imenovan blefaroplastika.
Podočnjaki v obliki »vrečk pod očmi«, ki nastanejo kot posledica kopičenja tekočine v prostoru pod očmi, kar se vidno odraža kot blago otekanje ali zabuhlost pod očmi. Zadrževanje tekočine se pojavi po zaužitju preveč slanih obrokov, zaradi premalo spanja ali pri prebujanju. Izjemno učinkovita pri odpravi zabuhlosti je limfna drenaža.
Podočnjaki v obliki temnih kolobarjev okoli oči lahko nastanejo zaradi različnih vzrokov. Eden izmed razlogov za nastanek, je naprezanja oči pri gledanju v elektronske naprave. Naprezanje oči povzroči povečanje krvnih žil in posledično lahko koža okoli oči potemni.
Prav tako lahko temni kolobarji okoli oči nastanejo tudi zaradi prekomerne izpostavljenosti soncu. UV sevanje sproži prekomerno izločanje melanina, pigmenta kože, ki povzroči, da koža okoli oči potemni.
ODPRAVA PODOČNJAKOV
Na voljo so številne možnosti za odpravo podočnjakov, kot so lokalni pripravki za posvetlitev, kot so hidrokinon; kojična, azelaična in retinojska kislina, limfna drenaža, kirurški popravki, laserska terapija. Cilj naj bo, ne glede na izbor terapije, usmerjen v prepoznavanje in obravnavo primarnega vzroka podočnjakov in njegovih dejavnikov, sicer terapija ne bo uspešna.
PRIPOROČLJIV ŽIVLJENSKI SLOG IN SAMOPOMOČ
Naslednji nasveti vam lahko pomagajo omiliti podočnjake:
- Uporabite hladne obkladke. Čisto krpo namočite v vodo, fiziološko raztopino ali hladen pripravek iz kamilic in zelenega čaja. V sedečem položaju nanesite oblogo na kožo pod ali okoli oči. Medtem ko oblogo držite na očeh, rahlo pritisnite.
- Zmanjšajte vnos tekočin pred spanjem in zmanjšajte vnos soli v svoji prehrani. To bo zmanjšalo zadrževanje tekočine, ki lahko povzroči zabuhle podočnjake.
- Prenehajste s kajenjem. Kajenje namreč poslabša podočnjake
- Privoščite si dovolj spanca. Za večino odraslih je sedem do devet ur spanca dovolj. Spite z rahlo dvignjenim vzglavjem. To pomaga preprečiti zastajanje tekočine okoli oči med spanjem. Podočnjaki, ki nastanejo zaradi zastajanja tekočine v spodnjih vekah tako običajno izginejo, ko vstanete.
- Izogibajte se dražilnih snovi v kozmetičnih izdelkih. Za nego izbirajte dermatološko testirane in hipoalergene izdelke.
- Uporabljajte kozmetične izdelke z ustrezno UV zaščito. Najcenejša od vseh terapij je preventiva.
- Nosite sončna očala s kakovostno UV zaščito. Redno nosite sončna očala pri izpostavitvi na soncu, saj s tem preprečite tako nastanek temnih kolobarjev okoli oči, kot tudi kakšno gubico.
- Preživite več časa v naravi.
- Uporabljajte kakovosten make-up. Če želite prikriti podočnjake, poskusite uporabiti ličila.
Kljub temu, da so morda podočnjaki moteči, običajno niso razlog za skrb. V večini primerov gre kozmetičen problem. Če pa je oteklina huda, trdovratna, boleča, srbeča ali rdeča, obiščite svojega zdravnika.