Po napovedih naj bi se globalna temperatura do konca tega stoletja dvignila za kar 2,7 stopinje celzija. Žal se bo povečevala tudi intenzivnost negativnih učinkov sevanja sonca na kožo ljudi. Kako bomo pred vsemi negativnimi vplivi zaščitili sebe? In še bolj pomembno, kako bom zaščitili najranljivejše? Torej otroke in tiste z občutljivo kožo? Je rešitev res samo v izdelkih z visokim SPF-jem? Kaj pa potencialni alergeni, ki jih vsebujejo mnogi od teh izdelkov? Včasih alergene vsebujejo celo izdelki, ki so označeni z oznako »za otroke« ali »za občutljivo kožo«.
Glavne aktivne sestavine v izdelkih za zaščito pred sevanjem sonca so ultravijolični (UV) filtri. Mnogi od njih so potencialni alergeni. Uporaba izdelkov za zaščito pred sevanjem sonca pri otrocih in osebah z občutljivo kožo zahteva posebno pozornost. Medtem, ko se izdelek (preveč) vpija v kožo, s tem naraste tudi možnost za razvoj alergijske reakcije.
Koža mlajših otrok, zlasti dojenčkov, vpija drugače, kot koža odraslih. Je bolj prepustna, zato vpije večji delež na kožo nanesene snovi, kot koža odraslega človeka. Hkrati otroci ne morejo učinkovito metabolizirati in izločati teh absorbiranih snovi. Absorpcija čez kožo nanesenih snovi pri otrocih predstavlja večje tveganje za razvoj neželenih stranskih učinkov in toksičnosti ter s tem tudi večje tveganje za zdravje kot pri odraslih. Zato mnogi strokovnjaki za otroke priporočajo uporabo izdelkov za zaščito pred sevanjem sonca, ki temeljijo samo na fizikalnih UV filtrih.
Subtitle for This Block
Title for This Block
Text for This Block
UV filtri so ključne aktivne sestavine v izdelkih za zaščito pred soncem. Pogosto povzročajo kontaktne in foto-kontaktne alergije. Če je koža vneta, to lahko poveča nagnjenost k alergijskim reakcijam tudi na šibke antigene, kar vodi do večje občutljivosti na UV filtre. To se posebej pogosto zgodi ljudem z atopijskim dermatitisom.
UV filtri se delijo na kemične oziroma organske in fizikalne oziroma anorganske. Za fizikalne je značilno, da se ne absorbirajo. Za kemične velja obratno. Mejo med kemijskimi in fizikalnimi filtri sicer določa tudi velikost snovi. Pri nano obliki snovi pride do absorpcije pri obeh vrstah filtrov. Prav tako je moč najti kemične filtre, ki so nizko alergeni. Ločevanje med fizikalnimi in kemijskimi filtri vendarle ni tako enostavno.
Zato vam priporočamo, da;
- znate prebrati in razumeti vse oznaka na izdelkih za zaščito pred soncem,
- se na pamet naučite seznam najpogosteje uporabljenih fizikalnih filtrov (npr. cinkov dioksid in titanijev oksid),
- se na pamet naučite seznam najpogosteje uporabljenih kemičnih filtrov.
- stranke opozarjate na izdelke, ki vsebujejo alergene, še posebej, če jih bodo nanašale otrokom ali ljudem z občutljivo kožo,
- da strankam, ki imajo novorojenčke (do 6. meseca starosti) svetujete, da novorojenčka ne izpostavljajo soncu in ga ne mažejo z izdelki za zaščito pred sevanjem sonca.
V raziskavi, ki je bila leta 2020 objavljena v strokovni reviji Pediatric Dermatology, so raziskovalci temeljito preučili 246 izdelkov za zaščito pred sevanjem sonca, od tega jih je bilo dvajset (8,1 %) posebej označenih » za otroke«. Enainštirideset izdelkov (16,6 %) pa je nosilo oznako »za občutljivo kožo« ali »hipoalergeno«. Z raziskavo so želeli ugotoviti
- katere UV filtre vsebujejo »splošni« izdelki,
- kateri UV filtri so prisotni v izdelkih z oznakami »za otroke«, »za občutljivo kožo«,
- primerjavo med obemi vrstami izdelkov, glede na vsebnost posamičnih UV filtrov.
Raziskovalci so ugotovili, da je kar 85 % izdelkov za zaščito pred sevanjem sonca z oznako »za otroke« vsebuje vsaj en kemični UV filter.
Trenutno (še) nimamo predpisov, ki bi regulirali uporabo oznak “za otroke” ali “za občutljivo kožo”. Zato je še toliko bolj pomembno, da kot strokovnjaki, ki delujete na področju nege in terapije kože
- poznate posamične UV filtre,
- znate le-te razbrati iz izdelkov za zaščito pred škodljivim sevanjem sonca,
- ustrezno svetujete svojim strankam in uporabnikom, ki teh znanj nimajo.
Kozmetična industrija je ena izmed najhitreje rastočih in razvijajočih. Nenehni napredek in številni novi izdelki na trgu pa zahtevajo zares poglobljeno razumevanje oznak na izdelkih. Le tako namreč lahko prepoznate, kateri UV filtri so prisotni v posamičnem izdelkih. Posledično ste bolj suvereni pri tem, katere izdelke priporočiti strankam in katere raje odsvetovati.
Si želite celovitega vodnika, ki vam bo omogočil poznavanje in razumevanje čisto vseh oznak na posamičnem izdelku za zaščito pred soncem?
Lepo vabljeni na strokovno predavanje »Zaščita pred soncem: razumevanje oznak«.