Gibanje na prostem v teh vročih poletnih dneh prinaša številne pozitivne, a tudi negativne posledice za našo kožo. Preveč sončenja poveča možnosti za preveliko izpostavljenost sevanju sonca, to pa pospeši staranje kože in lahko resno ogrozi naše zdravje. Vsak posameznik lahko z dobro ozaveščenostjo pred nevarnostjo sevanja sonca, bistveno zmanjša tveganje in pozitivno prispeva k lastnemu zdravju in mladostnemu videzu. Pomembno vlogo pri ozaveščanju javnosti imate dermatologi, kozmetičarke, lekarnarji in drugi profesionalci, ki skrbite za zdravje, nego in lepoto telesa.
Notranje in zunanje staranje
Staranje kože opredeljujeta dva glavna procesa: notranje staranje ali staranje pod vplivom notranjih dejavnikov (imenovano tudi kronološko staranje) ter zunanje staranje ali staranje pod vplivom zunanjih dejavnikov. Notranje staranje odraža gensko ozadje posameznika in časovno komponento. Je neizogibno in nanj ne moremo vplivati. Zunanje staranje povzročajo zunanji dejavniki, kot so kajenje, prekomerna uporaba alkohola, slabe prehranjevalne navade in izpostavljenost soncu. O prezgodnjem staranju pa govorimo takrat, ko zunanji dejavniki močno pospešijo vidne znake staranja. Nanj lahko vplivamo s spremembo življenjskega sloga in zmanjšanjem škodljivih zunanjih vplivov. Ste vedeli, da stroka kar 80% staranja obraza pripisuje izpostavljenosti soncu? UV sevanje sodi med najmočnejše zunanje vplive staranja kože. Prezgodnje staranje pod vplivom UV sevanja imenujemo fotostaranje ali dermatohelioza.
Pospešeno staranje: fotostaranje
Pojem “fotostaranje” je skovanka in opisuje učinke kronične izpostavljenosti kože sevanju sonca (Kligman & Kligman, 1986). Klinični znaki fotostaranja vključujejo:
- izsušeno kožo z poudarjenim mikroreliefom,
- upadlo kožo,
- izražene gube,
- povečano pigmentiranost,
- prisotnost razširjenih kapilar in premaligne lezije,
- ohlapno kožo, ki je usnjatega izgleda.
Drugi znaki vključujejo elastozo in nagnjenost k modricam zaradi vaskularne krhkosti.
Izpostavljenost soncu pospešuje staranje kože zaradi kombinacije večih dejavnikov. Takoj, ko kožo izpostavimo soncu, sevanje sonca ob stiku s kožo tvori proste radikale, ki v nadaljnih korakih poškodujejo celico in DNK v njenem jedru. Dolžina penetracije sevanja sonca je odvisna od valovne dolžine. Daljša kot je valovna dolžina, globlja je penetracija. UVA takoj dosežejo dermis, torej drugo plast kože, kjer se nahaja tudi kolagen. To povzroči njegovo razgradnjo. UVB se absorbira v vrhnji plasti kože, epidermisu in manjši del v dermisu, kar povzroči nastanek eritema oz. rdečice in opeklin. Vidni del sevanja sonca skupaj s UVA delom sevanja povzroča hiperpigmentacije in alergijske odzive kože.
Zgodnje znake fotostaranja lahko odkrijemo z ultrazvočnim pregledom kožo ter polarizirano svetlobo.
Resnica o sončenju
Zdrava porjavitev kot posledica sevanja sonca ne obstaja! Koža z namenom zaščite pred sevanjem proizvaja pigment imenovan melanin. Porjavitev je del vnetnega odgovora kože na izpostavljenost sevanju ter poizkus zaščite pred njegovimi nadaljnimi poškodbami. Potemnitev kože zagotavlja izjemno omejeno zaščito pred sončnimi opeklinami. Tako naprimer temno rjavi odtenek na beli koži, predstavlja zaščitni faktor pred soncem od 2 do 4 (SPF).
Učinkovita zaščita je ključ do mladostnega videza in zdravja kože
Fotostaranje je tesno povezano z zdravjem kože. Strokovnjaki menijo, da je štiri od petih primerov raka kože mogoče preprečiti s preventivnimi ukrepi!
Učinkovita strategija za zaščito posameznika pred škodljivimi vplivi sevanja sonca je celostna in osebno prilagojena. Upošteva vse specifike posameznika in zajema njegov celotni življenjski slog. Upoštevanje naslednjih preprostih zaščitnih ukrepov, že lahko naredi ključno razliko. Senca, oblačila in klobuki zagotavljajo najboljšo zaščito, ki jo kombiniramo z uporabo kozmetičnih izdelkov za zaščito pred soncem.
Idealen kozmetični izdelek za zaščito pred sevanjem sonca
Veliko se govori in problematizira o izdelkih za zaščito pred soncem, o SPF faktorjih, količini nanosa in o tem kako ta ali oni UV zaščitni izdelke maši pore. Izbiro idealnega zaščitnega izdelka je potrebno prilagoditi tipu in stanju kože.
Zadnje znanstvene smernice navajajo naslednje lastnosti idealnega izdelka za zaščito pred soncem:
- nudi primarno (UV filtri) in sekundarno zaščito (antioksidanti),
- ima nealergeno in nekomedogeno osnovo (ne maši por),
- vsebuje nealergene UV filtre in vsaj en UV filter širokega spektra,
- poleg UV filtrov vsebuje filtre, ki zastirajo preostali del sončnega vpliva na kožo (filtri za vidni del svetlobe in infrardeče sevanje A),
- vsebuje širokospektralne antioksidante in sestavine, ki odpravljajo že nastale poškodbe sevanja sonca na koži.
Želimo vam veliko užitkov v vročih dopustniških dneh. Pazite nase in svoje bližnje, prav tako pa dobro ozavestite tudi svoje stranke!
Članek je prilagojen iz originalne različice, ki smo jo prvotno objavili v reviji Elle.