Ste vedeli, da ima kar 30 odstotkov vseh ljudi suho kožo? Še posebej v zimskih mesecih, pa imajo mnogi izsušeno povrhnjico.
Suha koža in izsušena povrhnjica sta v kar 90% napačno opredeljeni. Posledično sta tudi nepravilno negovani.
Kako poskrbeti za ustrezno nego v teh vremensko viharnih dneh?
Dermaestetiki dobro poznajo vzroke za nastanek izsušene povrhnjice in učinkovito lajšajo problematike suhe kože.
Izsušena povrhnjica je trenutno stanje kože, suha koža pa je eden izmed tipov kože, določa jo genetska predispozicija. Če poznate razlike med izsušeno povrhnjico in suho kožo, lahko za vaše stranke izberete ustrezne negovalne izdelke.
Suha koža je tip kože in ima glede na normalno kožo ožje pore ter manjše število žlez lojnic, ki so tudi manj dejavne. Zato izločajo manj sebuma oz. loja, ki prispeva k vlažnosti kože. Za suh tip kože je značilno kopičenje odmrlih celic na površini kože in luščenje. Močneje je izražen mikrorelief kože, vidne so drobne gube in linije kože. Povrhnjica je stanjšana, kapilare so očesu vidne. Poškodovana je bariera kože in koža je bolj prepustna za škodljive vplive dejavnikov iz okolja.
Na koži so prisotni negativni senzorni občutki, kot so: žarenje, zbadanje, srbečica in rdečica. Ljudje s suho kožo so nagnjeni k alergijskim kontaktnim reakcijam in drugim obolenjem kože.
Izsušena povrhnjica je trenutno stanje, ki se lahko pojavi na vsaki koži, tudi na aknavi in mastni. Zanjo je značilna poškodovana bariera, povišana transepidermalna izguba vlage in nizka vlažnost v vrhnjih plasteh kože, rdečica ter občutek nelagodja na koži.
Kaj povzroča izsušeno povrhnjico?
- Uporaba neustreznih vlažilnih izdelkov pozimi,
- uporaba krem in serumov z previsoko pH vrednostjo,
- pretirana uporaba retinoidnih pripravkov in kislin,
- nekateri estetski postopki,
- spremembe prehranjevalnih navad,
- sprememba vremena, letnih časov.
Ne glede na to ali gre za suh tip kože ali za izsušeno povrhnjico, se simptomi suhe kože v jesensko -zimskem času poslabšajo.
KAKO NAJ SE VAŠE STRANKE IZOGNEJO SUHI KOŽI?
Čiščenje kože ima za suho kožo ključno vlogo. Strankam priporočite redno vsakodnevno rutino, ki naj vključuje:
- ustrezno nego, z nežnimi čistilnimi sredstvi, ki naj se ne penijo preveč,
- izdelke s pH vrednostjo v biološkem območju pH kože (4,5 – 5,5),
- ne prepogosto umivanje, enkrat na dan bo dovolj,
- izbor primerne prehrane in prehranskih dopolnil.
KAKO NEGOVATI IZSUŠENO POVRHNJICO?
Strankam, ki imajo izsušeno povrhnjico priporočite:
- uporabo izdelkov z arganovim, konopljinim, šipkovim ali svetlinovim oljem, ki ne motijo barierne funkcije in niso komedogeni – ne povzročajo mozoljčkov,
- pazljivo izbiro vlažilnih izdelkov, saj nekateri uspešno vlašijo samo poleti, v zimskih mesecih pa na kožo vplivajo ravno nasprotno,
- zadoste vnos omega maščobnih kislin,
- najmanj 40% vlažnost v prostoru, kjer bivajo.
Ne glede na to ali gre za stanje ali tip kože, s pravočasnim prepoznavanjem in ustrezno nego lahko prav vi preprečite nadaljnje zaplete, kot so prezgodnje staranje, pojav hiperpigmentacij, nastanek alergij, dermatitisov ali morebitnih okužb.
BI RADI POGLOBILI SVOJE ZNANJE O SUHI KOŽI IN IZSUŠENI POVRHNJICI?
Koža je najbolj izpostavljen človekov organ. Poleg notranjih dejavnikov, nanjo vplivajo tudi vse močnejši negativni dejavniki iz okolja. Za učinkovito prepoznavanje različnih stanj kože je potrebno poglobljeno znanje.
V izobraževalnemu programu Dermaestetik se kar na petih predavanjih detajlno posvečamo koži in njenim problematikam.
DERMAESTETIK POSTAVLJA NOVE TEMELJE NEGI KOŽE, TUDI Z UVAJANJEM MEDICINSKIH METOD.
Dermaestetik suvereno rešuje problematike in kompleksna stanja kože. Pozna strukturo kože, mehanizme delovanja (kože) in njeno sinergijsko (odvisnostno) povezavo s telesom. Pri delu uporablja znanstveno potrjene pristope. Svoje strokovne odločitve sprejema na medicinskih osnovah, objektivnem znanju ter neodvisno od trenutnih trendov ali smernic blagovnih znamk.